دكتر طلعت اللهياري: كودكان مبتلا به سندرم دان عقب مانده ذهني نيستند

٭ محبوبه علي پور
والدين اطفال معلول علاوه بر تمام نگرانيهاي يك پدر و مادر عادي؛ بايد دغدغه درمان و اصلاح بيماري، نگاههاي كنجكاو و گاه ترحم آميز اطرافيان و... را نيز داشته باشند اين درحالي است كه حتي برخي از والدين خود نمي دانند با اين گونه اطفال چگونه بايد رفتار كرد.
با توجه به اهميت رفتار والدين با كودكان معلول، قصد داريم در سلسله مباحثي به بررسي رفتار والدين با اين فرزندان بپردازيم.
از همين رو، در اين قسمت با دكتر طلعت اللهياري، مديرعامل انجمن سندرم دان به گفتگو نشستيم.

خانم دكتر، سندرم دان چيست؟
سندرم دان يا تريزومي 21 و يا به اصطلاح سابق، منگوليسم؛ نوعي اختلال كروموزمي مادرزادي است كه باعث كم تواني جسمي و هوشي كودك مي شود. از آنجا كه اين سندرم، نتيجه يك كروموزم اضافه به نام كروموزم 21 مي باشد به آن تريزومي 21 نيز مي گويند، يعني در هر سلول به جاي 46 كروموزم 47 كروموزم وجود دارد.

چگونه مي توان آن را تشخيص داد؟
چنانچه نوزادي مبتلا به اين سندرم باشد، پزشك متخصص مي تواند با توجه به علايم ظاهري نوزاد در بدو تولد، اين حقيقت را دريابد. البته براي اطمينان كامل انجام آزمايش "كاريو تايپ" ضروري است.
همچنين در سه ماه اول بارداري با انجام آزمايش "آمنيو سنتز" توسط پزشك متخصص امكان تشخيص وجود دارد.
به لحاظ ظاهري نيز اين گونه نوزادان نسبت به ديگران، جثه كوچكتري دارند و رشد فيزيكي آنها هم كند انجام مي شود.
از ديگر مشخصات ظاهري آنان؛ اين است كه ، ممكن است چشمهاي اين گونه كودكان تنگ و كشيده يا به اصطلاح بادامي باشد و پرده كوچكي در گوشه داخلي آن ديده شود.
معمولاً بيني كوچك بوده و در قسمت بالا به صورت تخت و صاف و عضلات شل است و زبان نيز معمولاً از اندازه طبيعي بزرگتر مي باشد.

وضعيت آموزش پذيري آنها چگونه است؟
در بين كودكاني كه در ايران به عنوان "كودكان استثنايي" شناخته مي شوند.
اطفال داراي "سندرم دان" اولين گروهي هستند كه در صورت برخورداري از برنامه ريزي و مراقبت صحيح از بدو تولد، مي توانند زندگي بسيار نزديك به طبيعي داشته باشند. زيرا مشكل اصلي چنين كودكاني، كم تواني ذهني است كه در قدرت يادگيري آنها اثر مي گذارد، اما با پيشرفتهاي جديد از نظر پزشكي و خدمات توانبخشي، مانند گفتار درماني و كار درماني در صورتي كه از بدو تولد انجام شود، در پيشرفت آنها بسيار مؤثر است.
همچنين قسمتي از مشكل جسمي مبتلايان به دليل هيپوتوني، عضلاني است. بنابراين تمرينهاي حسي ـ حركتي مفيد بوده طوري كه باعث افزايش بهره هوشي مي شود.
البته به دلايلي تعيين بهره هوشي به عنوان تعيين درجه هوشي به منظور طبقه بندي توصيه نمي شود. چرا كه مقياسهاي بهره هوشي مقياسهاي قطعي و واقعي نيستند. با اين مقياسها نمي توان توانايي ذهني نوزاد تازه متولد شده را تعيين كرد.
همچنين، بهره هوشي كودك به مرور زمان قابل تغيير است و محيط يادگيري خوب باعث افزايش بهره هوشي مي شود، البته بايد در نظر داشت كه مقياسهاي بهره هوشي مانند مقياسهاي قد و وزن دقيق نيستند.
البته مهمترين نكته در آموزش اين كودكان، آگاهي والدين از اهميت تأثير برنامه هاي توانبخشي از بدو تولد و برنامه ريزي مناسب آموزشي براي استفاده از محيط آموزش عادي است.

علاوه براين موضوع، چه توصيه اي به والدين اين گونه كودكان داريد؟
افراد مبتلا به سندرم دان بايد پنج مرحله معاينه از تولد تا 2 ماهگي، 2 ماهگي تا 12 ماهگي، 1 تا 12 سالگي، 12 تا 18 سالگي و 18 سال به بالا را انجام دهند كه در هر دوره توصيه هايي نيز به والدين در خصوص پيشگيري مي شود.
به طور مثال در مرحله اول به والدين توصيه مي شود با مراكز سندرم دان آشنا شوند و در برنامه هاي آموزشي و حمايتي آن شركت كنند.

اگر فردي داراي خواهر يا برادر مبتلا به سندرم دان باشد چقدر احتمال دارد كه او هم داراي فرزند سندرم دان باشد؟
در اكثر موارد، خواهر يا برادر مبتلا، احتمال داشتن فرزند با سندرم دان را افزايش نمي دهد. زيرا 95 درصد تمام موارد سندرم دان ارثي نيستند. البته آزمايش كروموزمي از فرد داراي سندرم دان، احتمال ارثي بودن آن را نشان مي دهد.

در پايان چه صحبت ديگري داريد؟
مجدداً تأكيد مي كنم، اين اطفال عقب مانده ذهني محسوب نمي شوند و با استفاده از خدمات آموزشي و پزشكي خاص، اكثراً قادر به تحصيل در مدارس عادي مي باشند.